Zamarzyło mi się posiadanie takiego okazałego drzewka w przyszłym salonie. Szybkie poszukiwania w sieci usadziły mnie w miejscu. Odchowany okaz to wydatek na grube ...set złotych. Niepocieszona porzuciłam marzenia o rzeźbie-roślinie w domu. Do czasu....Nawet nie przypuszczałam, że stara, dobra IKEA ma coś takiego w ofercie. I już nie oprałam się pokusie..... :-) Będę chuchać i dmuchać może szybko wyrośnie?
Inspiracje wyłowione z sieci:
źródło: www.gardenista.com |
Źródło: Pinterest |
Źródło: http://stylebyemilyhenderson.com/ |
źródło: Piterest |
Licus lyrata pochodzi z Afryki Wschodniej. Uznawany jest za najpiękniejszą odmianę figowców. Posiada duże liście o kształcie skrzypiec (ang. fiddle), które osiągają wielkość 30cm x 25cm.
Pielęgnacja
Roślina najlepiej rośnie w przestronnych, dobrze oświetlonych miejscach. Lubi temperaturę ok. 20 st. C. Zimą nie powinno być chłodniej niż 18 st. C. Preferuje wilgotne powietrze, zimą, gdy w mieszkaniach jest sucho od ogrzewania, dobrze jest roślinę zraszać.
Fikus lubi jasne światło, kilka godzin słońca jest bardzo korzystne, szczególnie zimą. Zbyt mało światła może powodować utratę liści (obracaj doniczkę z rośliną, aby zapewnić jej zrównoważony wzrost).
Fikusa w okresie młodości przesadzamy raz w roku, następnie w zależności od potrzeby.
W miarę rozrostu roślina traci dolne liście (co jest sytuacją normalną). Pęd rośliny staje się wtedy zdrewniały. Przycinanie czubków pozwala roślinie się rozgałęziać.
Roślinę w warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez sadzonki pobrane od grudnia do lutego. Po ścięciu sadzonki ( wierzchołkowe powinny mieć ok. 4 liści, pędowe 1 liść ) umieszczamy ją w wodzie, by pozbyć się soku mlecznego. Aby zmniejszyć parawanie, liście zawijamy w rulon, przewiązujemy np. gumką i sadzimy do doniczek z torfem. Sadzonki wymagają dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury ( 25 – 30 st. C ). Młode okazy należy palikować.
Podlewanie i nawożenie
Fikusa należy podlewać średnio obficie (utrzymując wilgoć, nie dopuszczając co całkowitego przesuszenia podłoża). Przed kolejnym gruntownym podlaniem należy pozostawić go do nieznacznego wyschnięcia.
Liście wymagają mycia i zraszania. W okresie wzrostu raz na tydzień nawozimy gotowym środkiem ( do roślin doniczkowych ).
Gdy pojawiają się problemy...
Większe i grubsze liście (w porównaniu np. do fikusa benjamina) nie odparowują (nie tracą wody), dlatego nie potrzebują tyle podlewania. fikusa nie powinno się przelewać.
Gdy jest zbyt dużo podlewania liście będą żółknąć i odpadać. Nie można dopuścić do sytuacji, że fikus straci zbyt wiele liści.
Co robić? ograniczyć podlewanie, przestawić fikusa w bardziej słoneczne miejsce.
Gdy jest zbyt mała wilgotność lub fikus nie dostaje wystarczającej ilości wody, liście mogą obwisnąć i na brzegach liści mogą pojawić się wyschnięte, łamliwe obszary.
Co robić? Porządnie namoczyć glebę np. włożyć doniczkę do wiadra z wodą.
Gdy u podstawy liści pojawią się puchate niteczki (przypominające kłębki waty), okryte biało - szarym woskowym nalotem - fikus jest zaatakowany przez wełnowce.
Co robić? oczyszczać liście regularnie, usuwać wełnowce przez ścieranie wacikiem zamoczonym w alkoholu:
"Do przemywania stosujemy roztwór szarego mydła z wodą, denaturat bądź mieszaninę wody z 50- 60% alkoholem (10:1). Można dodać płynu do mycia naczyń. Przemywanie powinno być całościowe (liście, łodygi). Jeden wacik stosujemy na jedno przeciągnięcie po roślinie, po czym wacik wyrzucamy. Przemywanie jednym wacikiem większej powierzchni rośliny doprowadzi do rozprowadzenia szkodnika po całej roślinie."
Więcej o walce z wełnowcami pod linkiem tu.
Gdy liście stają się wątłe, z jasnożółtymi plamkami i pojawiają się pajęczynki - fikusa zaatakowały przędziorki.
Co robić: przetrzeć spód liścia dedykowanym do walki z przędziorkiem środkiem chemicznym.
Wskazówki przy zakupie
Najlepiej wybrać okaz o ciemnych, błyszczących i "soczystych" liściach. Młoda roślina, o jeszcze nie zdrewniałym pniu, powinna mieć liście od czubka do samego dołu. Gdy liście są oklapnięte, lub zaczynają odpadać, roślina mogła przejść "stres", lepiej wybrać zdrowszy okaz ;-).
Rośliny sprzedawane w centrach ogrodniczych mają zazwyczaj zwartą, kompaktową sylwetkę, po kilku miesiącach w domowych warunkach roślina się "otworzy" i liście będą rosły już znacznie większe.
Raz zaaklimatyzowana do warunków domowych roślina, powinna zostać wewnątrz domu. Wynoszenie jej latem na zewnątrz może spowodować spalenie liści na słońcu.
Materiał opracowany na podstawie:
http://www.plant-care.com/ficus-pandurata-standard-tree.html
http://www.swiatkwiatow.pl/figowiec-lirolistny-fikus-ficus-lyrata-id369.html
A ja jakoś nie mam ręki do domowych kwiatów. Wszystkie kończą żywota w bardzo krótkim czasie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Za to ogród masz bajeczny... coś za coś ;-)) Pozdrawiam ciepło!
UsuńU mnie rosnie w ogrodzie zima w piwnicy ale swiece trzy lampy do roslin przez 14 godz
UsuńO! to już kolejna osoba zakochana w tym fikusie♥ powiem Ci tylko, ze jest dosć kapryśny i ciężko mu idzie to rozgałęzianie- po przycięciu czubka często wypuszcza znowu tylko jeden ped....( wiem co mówię, miałam takowego...) trzymam kciuki!
OdpowiedzUsuńMiałaś?...padł czy pozbyłaś się z racji wielkości? Oj to zmartwiłaś mnie, że taki kapryśny, nie wiem czy się polubimy ;-)
Usuńmiałam...kochałam...umarł :) wyjechałam na urlop i padł z tęsknoty ( a tak serio - dziecior nie podlewał ), bardzo dekoracyjny
OdpowiedzUsuńJa się zastanawiam jak przetrzyma zimę, bo z temp. na budowie to różnie bywa, no....chyba że zamieszkamy i będzie się normalnie ogrzewanie włączało a nie tylko na pól gwizdka.
Usuńbardzo wrażliwy na zmianę warunków - gubi liście :(
UsuńSuper. Szkoda, że nie mam na takie okazy miejsca :/
OdpowiedzUsuńJa tez nie mam miejsca ale latem wystawiam do ogrodu zima do piwnicy ze sztucznym swiatlem
Usuńpiękny! u mnie miałby gdzie rosnąć, bo pomieszczenia wysokie!
OdpowiedzUsuńJak tam fikus? Właśnie zamarzyłam o swoim i szukam 😄
OdpowiedzUsuńAgnieszko, fikus ma się świetnie, z odciętego czubka rośnie kolejny i też nieźle się trzyma. Dobra roślina dla zapominalskich, nie potrzebuje częstego podlewania.
UsuńRosliny wymaga spryskiwania w zimie latem stoi w ogrodzie to dobry deszcz go zmyje ale i tak spryskuje go co wieczor mieka woda rosnie super nawoze woda ze stawu lub nawoz do kwiatow zielonych mize byc trawa zalana woda na noc i podlewac nawet codziennie
OdpowiedzUsuń